January Grocery Audit – What I Spent to Feed My Family of 6

Looking for a family of 6 grocery budget? Here is my January grocery audit for my family of six, to see how we compare to the USDA data on what families spend on groceries in the USA.

How does your grocery budget compare to the USDA Cost of Food at Home at Four Levels? Here's my January grocery audit for my family of six, to help us establish a family of 6 grocery budget. #grocerybudget #groceryaudit #USDAcostofgroceries

*This post contains affiliate links which means I earn me a small commission on your purchase.*

One goal I made (in my head) for 2018, is to do better tracking our spending. That starts today with this first ever January Grocery Audit. I used to feed my young family of six on under $300 a month. Well, that has changed as the quality of food I buy has gone up and as my children eat more and more and more. Here’s a peek at what I bought in January to feed my family of six and how much I spent!

January Grocery Audit – What I Spent to Feed My Family of 6

In 2018, I am going to do a better job of tracking our family’s food budget. I haven’t historically tracked it that closely because we used to be a cash envelope budget family. At the beginning of the month, the food money went in my wallet. When it was gone, I quit buying food. However, we have shifted away from a cash budget somewhat, and I feel like our spending is getting out of control With that in mind, I am determined to track our food spending so I can analyze it!

Who my family of 6 grocery budget feeds

I’m feeding a family of six. My family is composed of:

  • 44 year old male
  • 43 year old female
  • 13 year old female
  • 12 year old male
  • 10 year old female
  • 7 year old female

My husband eats most lunches out because he’s on the road a lot running from one construction project to the next, and we probably eat out as a family on average once a week. Sometimes it’s take out pizza, sometimes a more sit down type restaurant. Other than that, we eat all breakfast at home and the kids pack a school lunch almost every day. They do eat a nasty school lunch about once each per week – their choice. YUCK! School lunches cost $2.65 for my younger children and $2.85 for the two older children.

USDA Cost of Food at Home at Four Levels

Have you looked at the USDA Cost of Food at Home at Four Levels?If you haven’t seen it, it’s supposed to track a nutritious diet at four different cost levels: Thrifty, Low, Moderate, and Liberal. It breaks down the cost of groceries based on age and gender and lists the average amount spent in each category. You can download the document here if you’d like to compare your spending to the USDA projections. Here’s what I says about my family:

 Thrifty Low Moderate Liberal
 7 yr old girl 137.30 191.00 230.40 273.50
10 yr old girl 155.10 206.3 267.70 311.80
12 yr old boy 166.60 236.40  297.40 348.80
13 yr old girl 166.30 203.60 246.30 301.30
2 parents 383.40 490.80 609.90 763.60
Totals $1008.70 $1124.70 $1651.70 $1999.00

My January Grocery Audit – What I bought, how much I spent, how often I grocery shopped

A couple notes about my January Grocery Audit: I don’t buy a lot of meat at the grocery store because we buy most of beef and pork in bulk from local farmers. I also raise meat chickens myself, but I do buy boneless, skinless chicken breasts from time to time, and I also buy salmon.

Also, January was a little strange because my husband and I were in Florida on a business trip for an entire week and the kids stayed with Grandma and Grandpa. I did send a lot of food with them, but I wasn’t in charge of cooking their meals that week. Also I wouldn’t normally buy as many convenience type food for them, but I wanted to make it easy for grandma.

By the way, I meant to take pictures of all of these groceries. In the past, that would have prohibited me from writing the post at all. But I’m not letting it stop me this time! 😉

 ALDI 1/4 – Total: $81.82

  • Organic frozen berries x 5 – 2.89, $14.45
  • Organic Plain Whole Fat yogurt x 2 – 2.99, $5.98
  • BBQ Kettle Chips x 2 – $1.39, $2.78
  • Organic WW Bread x 2 – $3.79, $7.58
  • Organic Granola x 2 $2.49, $5.98
  • Fruit Strips x 2 – 3.99, $7.98
  • Organic granola bars x 2 – 2.19 – $4.38
  • ABF Chicken breasts – $5.59
  • Organic Gala apples – $4.39
  • Sharp cheddar x 2 – 1.79, $3.58
  • Mini Babybel x 2 – 2.68,  $5.36
  • Grapefruit x 4 – .89, $3.56
  • Banana chips – $2.19
  • Dried apricots – $2.79
  • Dried cranberries – $1.29

HyVee 1/4 – Total: 35.67

  • Annie’s Organic yogurt pouches x 3 – $4.99 – $14.97
  • Applegate Ham lunchmeat x 2 – $3.99 – $7.98
  • Applegate Chicken – $3.99
  • Organic Applesauce x 2 4.39 – $8.78

Publix 1/7 – Total: $131.42 {In Florida}

{trying to eat healthier in Florida. These groceries fed 6 people 2 dinners and all my breakfasts and snacks, plus some snacks and drinks for my husband}

Veggies, meat, tuna, hummus, cheese, yogurt, avocados, bagels, granola, etc.

aldi grocery haul

ALDI 1/13 – Total: 145.60

  • Cauliflower x 2 1.89, $3.78
  • Broocoli x 2 1.59, $3.18
  • Almond Milk, $1.99
  • OJ, $2.09
  • Organic FF milk, $2.95
  • Organic WW Bread, $3.79
  • ABF Chicken Breast x 4, $23.29
  • Avocados x 6 .99 – $5.94
  • Sugar snap peas, $2.29
  • Organic frozen berries x 4- 2.89, $11.56
  • Kettle chips, $1.39
  • Asparagus, $2.39
  • Pane Italian Bread, $3.69
  • Organic tortilla chips, $1.99
  • Red onions, $1.69
  • ABF lunchmeat x 2 3.29, $6.58
  • Cookies, $1.69
  • Vanilla Greek yogurt, $3.49
  • Organic plain yogurt x 2 2.99, $5.98
  • Brussel sprouts, $2.39
  • Jalapeno peppers, .69
  • Sharp cheddar cheese, $1.79
  • Mushrooms, $1.59
  • Organic pears, $3.89
  • Organic Whole Milk, $2.95
  • Mangoes x 4 .79, $3.16
  • Organic hummus x 2 2.29,  $4.58
  • Bananas, $1.81
  • Organic tomatoes, $3.29
  • Organic cucumbers, $3.49
  • Sweet potatoes, $1.02
  • Organic baby spinach, $2.49
  • Organic grape tomatoes x 2 2.89, $5.78
  • Pretzels, $3.49
  • Organic Celery hearts, $1.99
  • Cilantro, $.69
  • Pineapple, x 2 2.39, $4.78
  • Organic brown eggs x 2 2.99 because my lazy hens are on strike, $5.98

HyVee 1/13 – Total $17.79

  • Applegate Ham x 2, $3.99, $7.98
  • Organic Valley Half & Half, $4.48
  • Silk Almond Milk, $2.99
  • Whey Powder, $2.39

HyVee 1/19 – Total $20.54

  • Kalona Super Natural Organic Yogurt x 2 4.28, $8.56
  • Kalona Super Natural Organic Chocolate Milk x 2 5.99, $11.98

ALDI 1/20 – Total $183.00

  • ABF Chicken Breast x 3, $14.65
  • Organic Pizza Sauce x 4 1.99, $7.96
  • Organic Yogurt x 5 2.99, $14.95
  • Organic Berries x 4 2.89, $11.56
  • Organic Granola, $2.99
  • Cream Cheese x 2 .89, $1.78
  • Unsweetened Apple Sauce, $1.89
  • 1/2 Pork Loin, $8.15
  • Sweet Potatoes, $1.58
  • Broccoli x 2 1.59, $3.18
  • Organic mini peppers, $3.79
  • Wild Caught Alaska Sockeye Salmon, $11.99
  • Yellow onions, $1.59
  • Mushrooms, $.69
  • Lowfat Kefir, $2.79
  • Salami, $2.49
  • ABF Bacon, $5.89
  • Sharp cheddar x2 1.79, $3.58
  • Mozzarella cheese x 2 1.79, $3,58
  • Colby Jack, $1.79
  • ABF lunchmeat x 4 3.29, $13.16
  • Stuffed olives, $3.29
  • Kalamata olives, $2.29
  • Avocados x 6 .99, $5.94
  • Organic hummus x 2 2.29, $4.58
  • Green onions, $.69
  • Grapefruit x 4 .89, $3.56
  • 1/2 & 1/2 – $1.69
  • Organic whole milk, $2.95
  • Organic baby spinach, $2.49
  • mechanical pencils, $1.99
  • Pineapple x 2, $1.29, $2.58
  • Mandarins, $3.89
  • Organic gala apples x 2 3.69, $7.38
  • Organic brown eggs x 3 $2.99, $8.97
  • OJ, $2.09
  • Kettle chips, $1.39
  • lemons, $2.99

costco grocery haul 1

Costco 1/23 – Total 60 ish?? Lost this receipt, so I’m guessing until I make it to Costco to get a new one, because they won’t give out this information over the phone! 

  • Organic Clif Bars – $18
  • Organic Greek Yogurt – $4
  • Dave’s Killer Bread – $6.99
  • Tillamook Medium Cheddar – $9.89
  • Tillamook Extra Sharp Cheddar – $11.99
  • Arlo Havarti Cheese Slices – $7

Trader Joe’s 1/23 – Total $20.93

  • Flowers x 2 3.99, &7.98
  • Power Juice, $3.99
  • Organic Sweet Potatoes, $4.49
  • Organic Potatoes, $3.99

costco grocery haul 2

Costco 1/28 Total $56.63

  • Organic frozen mango, $10.49
  • Organic frozen raspberries, $9.79
  • Organic frozen blueberries, $9.89
  • Bagels, $5.99
  • Organic butter x 2 7.99, $15.98
  • Organic Tortilla Chips, $4.49

ALDI 1/29 Total $55.52

  • Goldfish crackers, $1.79
  • Kettle Chips, $1.39
  • Organic granola x 2 2.69, $5.38
  • Mangoes x 4 .89, $3.40
  • Cereal x 2 1.39, $2.78
  • Organic eggs x 2 (but they charged me the wrong price for one – interesting what you learn when you read your receipts!) – should have been $6.98, but they charged me only $3.83
  • OJ, $1.99
  • Tuna x 4 .70, $3.20
  • Blueberry bagels, $1.89
  • Everything bagels, $1.79
  • French baguette, $1.69
  • English muffins, $.99
  • Organic bread, $3.89
  • Organic carrots, $1.49
  • Banana chips, $2.19
  • Dried mango, $3.89
  • Tortillas, $1.79
  • Organic baby spinach, $2.49
  • Pretzels, $3.49
  • Pineapple x 2 1.29, $2.58
  • Mandarins, $3.89

So my grand total for January is a little over $800 – $808.92 based on my guess for what I spent on Costco. 

Keep in mind that we ate a lot of meat out my freezer, and that is not reflected in this analysis. I still have quite a lot of beef and pork and enough whole chickens to last us for a while, but we’ll probably be ordering more meat in early summer. I also have a very stocked pantry with pasta, beans, rice, sugar, flour etc and used them as well.

A few things I learned typing out this list:

  • I could save a lot of money if I would get back to baking our own bread and making our own granola (since I have all the ingredients in my pantry)
  • We eat a ton of frozen fruit
  • We eat a ton of yogurt and cheese.
  • I buy a lot of organics, but also buy some conventional groceries as well.
  • Even if you figure $300 a month for meat, I’m a thrifty-low shopper according to the USDA’s data. I probably spend on average $1000 – $1200 on groceries to feed my family of 6 each month.

If you liked my January Grocery Audit post, you might also like these posts:

Must know tips for buying organic meat on a budget

15 Things you must know to save money on organic food

Tips for ordering from Azure Standard

Budget Friendly & Healthy Snacks from ALDI

Top 10 Tips for saving money at the grocery store

I’d love to hear from you! How does your grocery spending compare to the USDA’s data? Did you do a January Grocery Audit too? Do you think it’s important to analyze your own grocery spending?

How does your grocery budget compare to the USDA Cost of Food at Home at Four Levels? Here's my January grocery audit for my family of six, to help us establish a family of 6 grocery budget. #grocerybudget #groceryaudit #USDAcostofgroceries

This post may contain affiliate links. That simply means that I may receive a commission at no cost to you when you choose to use the links provided. This site is an Amazon affiliate site. Please see my disclosure page for full details.

Comments

  1. Kids at those ages eat! And it's just going to continue! We try to spend $350/mo or less for two adults and a 2 year old. I'm sure where you live plays a role as well in prices of food. Also, we rarely eat out... take out a few times a month and an actual dinner out - ha! - we have a 2 year old. Not happening!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *