Frugal Friday ~ Whole Food, Organic Grocery Price-Point List

In September of 2011, I posted a grocery price point list that I used to use to help me keep my grocery budget low. Knowing what rock bottom prices to expect helped me time my purchases to maximize my grocery dollars. When I found items for really low prices, I stocked up. But times have changed and so have prices. It’s high time I update my grocery price point list!

whole food organic price point list

I’ve also changed the way I shop – I buy more organic options from different sources. It’s important to me to still keep my budget as low as possible, and this list will help me! So…

Here is my updated, Whole Food, Organic Price-Point List

From Costco

  • Organic Carrots – ~ $5.65 for 5 lb
  • Organic Lettuce – $4.50 for 1 lb
  • Organic Spinach – $4.50 for 1 lb
  • Organic Frozen Green Beans – $6.50 for 5 lb
  • Organic Half & Half – $4.98  per half gallon
  • Organic Olive Oil – $13.99 for 2 liters
  • Cheese – $5 per lb – I buy a lot of Tillamook cheese and look for other cheese that don’t have rSBT
  • Butter – $1.98 per lb
  • Fair Trade Coffee – $12.99 for 40 ounces
  • Natural Peanut Butter – $9.99
  • Organic Jelly –
  • Organic Tortilla Chips – $4.99 for  40 ounces
  • Nitrate Free Bacon –
  • Bulk Taco Seasoning –
  • SAF Yeast –
  • Organic Whole Chickens – 2.50 per lb

From Azure Standard

  • Organic apples – $1 per pound
  • Organic potatoes – $1 per pound {or less}
  • Organic carrots – $15 for 25 pounds (60 cents per lb)
  • Organic Hard Red Wheat – $20 per 50 lb (40 cents per lb)
  • Dried Pinto Beans – $23 for 25 lb (46 cents per lb)
  • Dried Kidney Beans – $32 for 25 lb  (64 cents per lb)
  • Dried Garbanzo Beans – $5.65 for 5 lb ($1.13 per lb)
  • Organic Yogurt – $5.80 for 64 ounces
  • Organic Sour Cream – $3.30 for 16 ounces
  • Xylitol Gum – $9.99 for 100 pieces
  • Jasmine Rice – $28.85 for 25 lbs ($1.15 per lb)

From Amish Stores

  • Hard White Wheat – $23 per 50 lbs
  • Eggs – $1.55 / dozen
  • Butter – $3 / lb

From Aldi or Price Match 

  • Kefir – $3
  • Avocados – $1 ea {or less}
  • Mangoes – $1 ea {or less}
  • Tomatoes – $1 / lb
  • Oranges – 50 cents per lb
  • Butter – under $2 / lb
  • Noodles – $1 per lb

Locally

  • Organic produce for under $1 per lb
  • Raw Honey – $8.50 for 3 lb ($2.83 per lb)
  • Raw Milk – $7 per gallon
  • Beef – 1/4 cow for $600 ($140 for the locker fee, $460 for the meat)
  • Pork – 1/2 pig for
  • Eggs – $2 per dozen

Tropical Traditions – I watch for sales or free shipping and then buy from them!

I’ve left a few blanks for things I buy but don’t know the price. I will fill in the prices soon and then keep this list handy on my phone so I can refer to it when shopping!

For more posts on grocery shopping, keep reading:

Keep a Low Grocery Budget by Shopping from Amish

Top 10 Tips for Saving $$ at the Grocery  Store

Why I Shop Loss Leaders

I’m going to keep adding to this list as I find more prices and think of things I forgot. I’m sure we buy more than this! Do you have any staples that I didn’t include? Please let me know how my prices compare to what you pay!

Linking up: Mostly Homemade Mondays; Homestead Barn Hop;

This post may contain affiliate links. That simply means that I may receive a commission at no cost to you when you choose to use the links provided. This site is an Amazon affiliate site. Please see my disclosure page for full details. Thank you for your continued support of this site.

Comments

  1. Great list. I have a little notebook that I keep with me with my price list in it. I don't always carry it with me but refer to it every so often and then update it once a year. I wish we had an Amish store....
  2. Thank you for this! It is so hard to keep the grocery bill down trying to be organic, and having a vegan and meat eater in the house. This is awesome. Here from Mostly Homemade Mondays.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *