facebook pinterest twitter google instagram rss

February Grocery Audit – Family of 6 Grocery Budget

 Another look at our Family of 6 Grocery Budget! One of my goals for 2018 is to take more control of our family grocery budget to better understand our finances. At the end of January, I shared the first ever Grocery Audit, and today, I’m sharing part two in that series. Here’s my February 2018 Grocery Audit.

inside my fridge

*This post contains affiliate links which means I earn me a small commission on your purchase.*

February Grocery Audit – Family of 6 Grocery Budget

If you’re new to these posts, you might want to head over to January’s Grocery Audit and take a look at all of the details I shared about the USDA Cost of Food at Home at Four Levels. Last month, we spent a little over $800 to feed our family of six.. I thought $800 was a little more than we normally spend. Here’s how we compared in February.

Hy-Vee 2/4 TOTAL $26.27 (Super Bowl Sunday)

This is what happens when I’m out of town. This is my husband’s purchase. Ironically, I was at a ShiftCon – an Eco Wellness / Green Living Conference eating a 100% non-gmo diet when he bought all this stuff. LOL. Clearly, we’re not perfect.

  • French Onion Dip,  $3.69
  • Tyson Crispy Chicken Strips, $9.76
  • Doritos, $3.99
  • BBQ Potato Chips, $1.99
  • Ruffles, $3.99
  • Bananas, $1.09
  • Limes, $1.50

aldi grocery haul 2.6

ALDI 2/6 TOTAL $61.39

Missing receipt but took pictures. 🙂 I pretty much suck at keeping receipts.

HyVee grocery haul 26

Hy-Vee 2/6 TOTAL $26.39

Missing receipt but took pictures. New goal for March: Keep EVERY SINGLE receipt.

  • 3 organic peppers
  • uncured lunchmeat
  • organic kale (I’m trying not to buy clamshells to reduce the amount of plastic I buy, but it’s really, really hard!)
  • organic chocolate milk (We love this stuff. It’s a real treat.)

organic pizza kit from Costco

Costco 2/10 TOTAL $229.74

  • Organic OJ, $7.99
  • Organic 1/2 & 1/2, $5.79
  • Organic frozen blueberries, $9.89
  • Organic pizza kit, $7.99 (I had high hopes for this, but it was pretty nasty. I won’t buy it again.)
  • Organic frozen mango, $10.49
  • Clif Z Bars, $16.99
  • Organic frozen raspberries, $9.79
  • Raw Almonds, $12.99
  • Shredded Mozzarella, $10.49
  • Salame, $7.49
  • Stonyfield organic yogurt squeezer x2, $11.98
  • Organic frozen peas, $6.59
  • White Sharp Cheddar Cheese x 2, $21.58
  • Sliced havarti, $7.99
  • Organic EVOO, $15.49
  • Wild albacore tuna, $14.99
  • Bagels, $5.99
  • Organic hummus, $5.89
  • Organic tortilla chips, $4.49
  • Organic maple syrup, $10.99
  • Organic triscuits, $8.99
  • Organic granola, $4.89
  • Organic romaine lettuce, $3.99
  • Organic broccoli, $5.99

 

ALDI 2/11 TOTAL $62.77

  • Frozen shrimp, $4.99
  • Wild caught Alaska Salmon, $9.99
  • Almond milk, $1.99
  • Organic whole milk, $2.95
  • Organic apples $4.99
  • ABF lunchmeat x2, $6.58
  • Plain organic yogurt x2, $5.98
  • Mushrooms, $1.49
  • Limes, $1.69
  • Lemons, $2.89
  • Pineapples, $1.29
  • Organic grape tomatoes x2, $5.98
  • Organic brown eggs x2, $6.98
  • Organic bread, $3.99Organic groceries from Walmart grocery haul

WALMART 2/16 TOTAL $38.58

  • Organic potatoes x2, $7.92
  • Organic cauliflower, $3.46
  • Organic green onions, $1.38
  • Organic granola, $3.98
  • Organic cereal x2, $5.96
  • Organic kale, $3.56
  • Organic granola x2, $6.56
  • Organic apples, $5.76

aldi grocery haul to establish family of 6 grocery budget

ALDI 2/18 TOTAL $81.37

  • Frozen shrimp, $4.49
  • Wild caught Alaska Salmon, $9.99
  • Organic spaghetti noodles x2, $2.18
  • ABF Salami x2, $5.98
  • ABF lunchmeat x2, $6.58
  • Organic whole milk, $2.95
  • Navel oranges x3, $7.47
  • Yellow onions, $1.59
  • Red onions, $1.69
  • Mushrooms, $1.49
  • Organic plain yogurt x3, $5.97
  • Organic grape tomatoes, $2.49
  • Organic apples, $4.99
  • Organic brown eggs x3, $10.47

Costco 2/18 TOTAL $60 ish? 

Dan made a quick Costco and brought home organic frozen fruit, bagels, organic bread, organic tortilla chips. The receipt has vanished, so this is my best guess.

 family of 6 grocery budget aldi grocery haul

ALDI 2/25 TOTAL $98.47

  • Kettle Chips x2, $2.78
  • Organic Tortilla chips, $1.99
  • Organic diced canned tomatoes x2, %3.18
  • Extra sharp cheddar cheese x2, $3.58
  • Pistachio snack for starving child, $.99
  • Organic frozen berries x4, $11.56
  • Organic chocolate chips, $1.99 (first time I’ve seen organic chocolate chips at ALDI!)
  • Organic whole milk, $2.95
  • Organic granola bars x3, $5.57
  • Apple sauce pouches x2, $3.78
  • Oregano x3, $3.57
  • ABF lunchemat x2, $6.58
  • ABF bacon, $5.39
  • Bananas, $2.67
  • Mandarins, $2.49
  • Organic apples x2, 8.78
  • OJ, $1.99
  • Avocados x6, $3.54
  • Almond milk, $1.99
  • Navel oranges, $3.89
  • Bagels x2, $3.58
  • Organic bread, $3.99
  • Organic tomatoes, $3.29
  • Flour tortillas, $1.99
  • Dry pinto beans, $1.49
  • Cilantro, $.69
  • Cabbage, $1.49
  • Red Onions, $1.69

hyvee organic grocery haul

Hy-Vee 2/25 TOTAL $23.86

  • Organic unsalted butter, $7.99
  • Organic whole milk, $4.99
  • Organic plain yogurt x2, $5.57 (Used BOGO coupons but they didn’t credit me for the entire cost)
  • Bean sprouts, $1.89
  • Egg roll wrappers, $2.99 (Had to return these because they were moldy THE SAME DAY OF PURCHASE!) I was bummed to have to return the eggroll wrappers, because I had the egg roll filling all ready before I realized the wrappers were moldy. So we had egg roll bowls instead. They were pretty good, and probably a lot healthier than the pan fried egg rolls I usually make.
  • Snow peas, $3.47

Considerations for my Family of 6 Grocery Budget

  • I buy beef and pork by the animal from local farmers and don’t buy much meat at the grocery store. I raise my own meat chickens. So we eat a lot more meat than is reflected in my grocery purchases.
  • I have a well stocked pantry with many staples like dried beans, rice, and wheat which I buy in bulk quantities (25+ pounds) and store.
  • If I find a pantry staple on sale, I will likely buy a large quantity and store.
  • I have an aging egg laying chicken flock who better start laying me eggs again soon so I can stop buying them. There’s no comparison to farm fresh eggs from free-ranging birds! 🙂
  • I like to garden and can food. I currently have pickles, tomatoes, and salsa left over from last year still, but I just ran out of garlic and we ran out of potatoes and onions a while ago.
  • My kids pack a school lunch 4 out of 5 days each the week.

My best guess for our Family of 6 Grocery Budget for February is $708.84 which is ~ $100 less than we spent in January. $600 is generally what I try to spend on groceries each month, so we still have a little bit of work to do to get down to my goal.

If you liked my February Grocery Audit post, you might also like these posts:

Must know tips for buying organic meat on a budget

15 Things you must know to save money on organic food

Tips for ordering from Azure Standard

Budget Friendly & Healthy Snacks from ALDI

Top 10 Tips for saving money at the grocery store

I’d love to hear from you! How does your grocery spending compare to the USDA’s data? Have you started Grocery Audits yet? What are you learning?

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *